Rząd zatrzęsie rynkiem paneli fotowoltaicznych od 2022 roku

Rząd zatrzęsie rynkiem paneli fotowoltaicznych od 2022 roku

Szykują się zmiany od pierwszego stycznia 2022 roku. Od przyszłego roku ma ulec zmianie sposób sposoby rozliczania się za zużytkowany prąd przez gospodarstwo domowe, jak i ten wyprodukowany w nadmiarze przez panele fotowoltaiczne.

Chcesz być zawsze poinformowany? Sprawdź nasze aktualności.

Od 1 stycznia 2022 – zmiany rozliczania na mniej korzystnych zasadach

W sejmie trwają jeszcze pracę legislacyjne i wprowadzane są ostatnie poprawki do przepisów dotyczące fotowoltaiki, które wejdą w życie po nowym roku.

 

O co dokładniej chodzi? 

Kto chce mieć w swoim gospodarstwie panele fotowoltaiczne, powinien załatwić wszystkie sprawy z tym związane do końca 2021 roku. Po pierwszym stycznia 2022 roku i zmieniam się zasady rozliczenia wyprodukowanego i zużytego prądu przez gospodarstwa domowe wyposażone w  instalacje solarne.

 

Trwają obecnie prace nad ustawą, jej ostatecznym kształtem, lecz już dziś wiadomość, że fotowoltaika będzie mniej korzystną inwestycją niż było to dotychczas. Dzisiaj przy pomocy wirtualnych systemów do magazynowania i przechowywania nadwyżek produkowanej energii ze słońca, posiadacze tego typu instalacji za prąd pobrany z krajowej sieci energetycznej nie płacą nic.

 

Po wprowadzonych w przyszłym roku zmianach instalacje solarne zostaną włączone do wolnego rynku wytwórców energii. Wyprodukowany prąd trzeba będzie zużyć natychmiast, nadwyżka energii słonecznej zostanie odsprzedana oraz przekazana do sieci operatora, z kolei energię obowiązkowo trzeba będzie kupować. Każde gospodarstwo domowe za wyprodukowaną energię dostaną znacznie mniej pieniędzy, natomiast będą musiały zapłacić więcej za pobraną energię elektryczną w nocy. Gdy panele przestaną produkować prąd

 

Co spowodowało, że wielu klientów, którzy nie zdążą zainstalować paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu do końca tego roku, masowo zaczęło rezygnować z usługi. Stąd też firmy montażowe i lokalni urzędnicy przeżywają prawdziwe oblężenie. Dziennie na ich biurko trafia około 300 -350 wniosków z rezygnacją.

Sprawdź więcej na naszym blogu – Baza Wiedzy Salwis