Prywatne ubezpieczenia zdrowotne – czy warto?

ubezpieczenie

O tym, że publiczna służba zdrowia jest niewystarczająca i potrzebuje wielu modyfikacji, wie chyba każdy. To dlatego tak wielu ludzi decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to opcja uzupełniająca ubezpieczenie gwarantowane przez NFZ, ułatwiające dostęp do badań i specjalistycznych konsultacji. Na czym dokładnie polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Czy warto wykupić taką polisę?

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to polisa wykupiona dobrowolnie, przez klienta danej firmy ubezpieczeniowej. Jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów często korzystających z prywatnych porad lekarzy specjalistów. Polisa prywatna jest uzupełnieniem obowiązkowego ubezpieczenia publicznego, proponowanego przez NFZ. Polisa prywatna nie może więc go zastępować. Zakres i dostępność jej usług będzie się różnić, w zależności od oferty i towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed podpisaniem konkretnej umowy, należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami.

Prywatna polisa ubezpieczeniowa – jak wykupić?

Prywatną polisę ubezpieczeniową można przyrównać do comiesięcznego abonamentu. Należy wybrać interesującą nas ofertę, obejmującą określone usługi medyczne, podpisać umowę i opłacać comiesięczne składki. Wielkość składki zależy tu od obranego pakietu, najczęściej jednak jej wysokość nie przekracza kwoty jednorazowej prywatnej konsultacji u lekarza specjalisty. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można zakupić indywidualnie w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Można także wykupić także wariant przy pośrednictwie pracodawcy, który często pokrywa część kosztów.

Okres karencji – co to jest?

Decydując się na taką polisę warto zwrócić jeszcze uwagę na czas karencji, który określa po jakim czasie od podpisania umowy można skorzystać ze wszystkich udogodnień wymienionych w dokumencie. Najczęściej tyczy się to najdroższych usług medycznych. Pełny pakiet ubezpieczenia możliwy jest po upłynięciu czasu karencji, czyli na przykład 90 dni.

Zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Niezaprzeczalną zaletą posiadania prywatnej polisy zdrowotnej, jest oszczędność czasu. Umawiając się do specjalisty, omijamy kolejki, a czas oczekiwania na wizytę to zazwyczaj kilka dni. Ze względu na to, iż są to płatne konsultacje prywatne, bez przepełnionej poczekalni, poświęca się pacjentowi znacznie więcej uwagi. Korzystając z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, można jednocześnie korzystać z podstawowego ubezpieczenia NFZ. Prywatna polisa jest rodzajem dodatku uzupełniającego dostępność opieki medycznej.

Prywatne ubezpieczenie medyczne – dla kogo?

Wykupienie dodatkowej polisy zdrowotnej będzie sporym odciążeniem dla pacjentów często korzystających z prywatnych porad specjalistów. Rozwiązanie to sprawdzi się także u pacjentów często wykonujących badania laboratoryjne. Prywatne ubezpieczenie będzie nieocenione dla rodziców kilkulatków, które najczęściej narażone są na wizyty w gabinecie pediatry. Dzięki polisie czas oczekiwania na konsultację jest naprawdę krótki, rodzice mogą być więc spokojni o fachową opiekę zdrowotną.

Prywatna opieka medyczna – umawianie wizyt

Nawet umawianie wizyty lekarskiej czy specjalistycznego badania, jest sprawnie rozegrane w przypadku posiadania prywatnej polisy zdrowotnej. Najczęściej służą do tego specjalne formularze online lub infolinie. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela, za jego pośrednictwem zostanie ustalony termin konsultacji, a następnie pokryte jej koszty. Dokładne działanie procesu skorzystania z usług medycznych zależy od ubezpieczyciela i jest opisane w podpisanej przez pacjenta umowie.

Prywatna polisa zdrowotna – czy warto skorzystać?

Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego daje wiele możliwości na skorzystanie z kompleksowej opieki medycznej. Jest to więc warta uwagi inwestycja. Choć wymaga od nas dodatkowego nakładu finansowego, zyskujemy poczucie bezpieczeństwa i świadomość uzyskania pomocy w nagłej potrzebie. Prywatna polisa znacznie skraca czas oczekiwania na wizytę, do skorzystania z usług specjalisty nie jest wymagane skierowanie.