Breaking News

Nowoczesne metody planowania produkcji – jak robić to efektywnie?

planowanie produkcji

Niemal każda firma produkcyjna, której udało się odnieść sukces na rynku, posiada silnie doprecyzowaną zdolność planowania. Odpowiednio przygotowany harmonogram projektowania i wykonywania prac to w dzisiejszych czasach klucz do sukcesu. Gdyby tak nie było, to ludzkość nie pracowałaby stale nad nowoczesnymi rozwiązaniami odnośnie ułatwienia poszczególnych procesów.

Na ten moment, liczba takich sposobów jest ogromna, a prognozy nie zapowiadają, ażeby miało się to zmienić. Wraz z firmą Quantum Qguar, od lat specjalizującą się w zakresie oprogramowania służącego do planowania produkcji wskażemy, jakie metody najlepiej sprawdzają się pod kątem wdrożenia harmonogramu w naszej firmie.

Najczęściej popełniane błędy

Często przedsiębiorcy oglądając dziesiątki poradników dotyczących planowania, sami zaczynają gubić się w nowo poznanych teoriach. Jest to częsty efekt, który obejmuje nie tylko tę dziedzinę, ale również wszystkie inne. Absolutnie nie ma w tym nic dziwnego. Słysząc wiele opinii różnych ekspertów, nigdy nie znajdziemy konkretnej odpowiedzi. Radą w tej kwestii jest więc spróbowanie jakiegokolwiek sposobu przedstawionego przez konkretnego specjalistę i na własnej skórze sprawdzenie, czy takowy się do czegoś nadaje.

Drugą, dużo ważniejszą radą jest odpowiednie planowanie czasu. Podczas układania harmonogramu prac, nie usiłujmy zapychać przestrzeni jak największą ilością zadań. Może się wtedy okazać, że produkcja nie wyrabia, a już podczas nawet małej awarii, cały plan pójdzie w zapomnienie. Zawsze warto rozplanowywać czas wykonywania zadania, biorąc pod uwagę nawet najgorsze scenariusze. W takim przypadku, wykonując pracę wcześniej lub realizując w danej jednostce więcej zadań od planowanych, atmosfera pracy będzie dużo lepsza.

System APS – co to?

Bardzo dobrym sposobem na przyspieszenie procesu produkcji przez jego znakomite rozplanowanie jest system aps. Takie narzędzie służy do automatycznego tworzenia harmonogramu i planu pracy. Dzięki pełnej automatyzacji, oprogramowanie to umożliwia brak luk spowodowanych błędami ludzkimi. Kiedy zajdzie jednak potrzeba edycji planu ze względu na opóźnienia w produkcji, przedstawiony zostanie nam prosty panel sterowania z możliwością dowolnego zmieniania.

Co więcej, takie programy są w stanie nadzorować ilość zużytego materiału i komponentów potrzebnych do produkcji. System zdąży poinformować nas o braku czegoś na magazynie, jeszcze zanim w ogóle się zorientujemy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty systemów APS projektowanych przez firmę Quantum Qguar. To dzięki ich oprogramowaniu, planiści w firmach są w stanie w pełni nadzorować terminowością dostaw, czasem realizacji bądź nawet określić średnie wyprzedzenie.

Zalety systemów APS

Dzięki korzystaniu z nowoczesnych systemów APS, niemal każdy z pracowników może mieć podgląd do harmonogramu prac, jednak możliwość edycji dostępna jest wyłącznie dla planistów. Tych z kolei może być wielu i mogą pracować na kilku płaszczyznach korzystając z jednego oprogramowania. Umiejętne korzystanie z odpowiednich systemów z pewnością przełoży się na krótszy czas realizacji zleceń i ograniczenie kosztów produkcji.

Możliwe jest tworzenie harmonogramu zarówno w czasie rzeczywistym, jak i na przyszłość. System zgodnie z dniem wprowadzenia, aktualizuje gotowy harmonogram i działa według niego.

Dodaj komentarz