ChainLink – co warto wiedzieć o tej kryptowalucie?

inwestycje

Na przestrzeni ostatnich lat kurs ChainLinka znacząco wzrósł, co zwróciło uwagę spekulantów. Poza tym ChainLink jest projektem, który ma realną użyteczność. Z uwagi na to, że nie tylko kurs, ale także popularność ChainLinka zauważalne rośnie, przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat tej kryptowaluty.

Na czym dokładniej polega rozwiązanie ChainLink ?

ChainLink jest zdecentralizowaną platformą, która bazuje na blockchainie Ethereum. ChainLink ma własny token o nazwie LINK, który służy do pobierania opłat przez dostawców danych do smart kontraktów. W efekcie jest to oprogramowanie, które pełni rolę swoistego pośrednika dla klientów biznesowych i instytucjonalnych, którzy chcą korzystać ze smart kontraktów.

Z natury zdecentralizowane smart kontrakty powinny już z założenia być odporne na próby fałszerstwa lub problemy z działaniem. Skrypty działające w sieci blockchain chociażby ze względu na bezpieczeństwo nie powinny bezproblemowo kontaktować się z zewnętrznymi źródłami danych. Taka natura zdecentralizowanych aplikacji powoduje jednak szereg ograniczeń w funkcjonowaniu smart kontraktów. ChainLink rozwiązuje ten problem poprzez umożliwienie łączenia się i wymiany danych z zewnętrznymi źródłami za pomocą relacyjnych baz danych firmy Oracle. W efekcie możliwe jest łączenie się z interfejsami API niektórych aplikacji webowych oraz innymi sieciami blockchain i systemami płatności.

Rozwiązanie ChainLink może się pochwalić konkretnymi sukcesami, np. współpracą z rozpoznawalnymi markami, takimi jak Intel, AXA czy AccuWeather.

Kurs ChainLinka

LINK został upubliczniony 20 września 2017 roku. Rozpoczął od kursu 0,15 dolarów i już w ciągu kilku dni podwoił swoją wycenę. Następnie kurs kryptowaluty oscylował w granicy kilkudziesięciu centów za jednostkę aż do maja 2019 roku, kiedy to została złamana magiczna bariera 1,00 USD. Następnie w 2020 roku kurs przekroczył 16 USD, a maksimum historyczne z maja 2021 roku wynosi aż 52,70 USD. Początek 2022 roku to kurs ChainLinka na poziomie około 25 USD. Jest to znacznie mniej niż ATH z maja 2021 roku, ale wciąż bardzo dużo w porównaniu do tego, za ile można było nabyć LINKa w latach 2017-2020. Tym samym jednoznacznie widać, że spekulanci, którzy w tamtych latach nabyli ChainLinka, zanotowali imponujące stopy zwrotu.

Kryptowaluta ChainLink jest dosyć popularna, co potwierdza fakt, że zajmuje 16 miejsce w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji (stan na I kwartał 2022 roku). LINK jest notowany na kilkunastu różnych giełdach kryptowalut, przy czym wyjątkowo duże obroty notuje na giełdzie Binance.

Czy ChainLink jest projektem, na który warto zwrócić szczególną uwagę? Na plus z pewnością przemawia fakt, że jest to kryptowaluta o realnej użyteczności, która zwraca uwagę programistów, korporacji i instytucji. Ale i tak trzeba zachować ostrożność prognozując przyszłe wzrosty, gdyż jak wiadomo dane historyczne nie mogą być podstawą do przewidywania przyszłej wyceny. Do wszelkich inwestycji należy podchodzić z rozsądkiem i chłodną głową. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji powinno być poprzedzone dokładnym rozeznaniem. Niniejszego artykułu nie należy traktować jako porady inwestycyjnej.