Odnowienie mieszkania, w którym mieszkamy lub odświeżenie nieruchomości, którą dopiero zakupiliśmy ma dla nas ogromne znacznie. Lepiej mieszka się nam w czterech kątach spełniających nasze oczekiwania i takich, które można uznać za komfortowe. Ale czy zawsze jest to kosztowny wydatek?
Kiedy najczęściej remontujemy mieszkanie?
Na remont mieszkania bardzo często decydujemy się w momencie jego zakupu. Zależy nam, aby nowe lokum było gotowe na naszą przeprowadzkę. Są też i osoby, które remont mieszkania przeprowadzają dopiero wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a są też i tacy, którzy kochają regularne remonty, dzięki czemu mogą urządzić wnętrze pod aktualnie panujące trendy. Niezależnie od tego, jaki jest powód zmian, warto zastanowić się, ile to wszystko może nas kosztować…
Ile może kosztować remont mieszkania?
Koszta związane z remontem mieszkania to kwestia mocno indywidualna. W dużej mierze zależne jest to między innymi od tego, w jakim stanie aktualnie jest nasza nieruchomość. Należy brać pod uwagę, że nowsze budownictwo będzie taniej wyremontować niż mieszkanie w kamienicy czy wiekowym bloku. Często dopiero z czasem okazuje się, że musimy wymienić również instalacje, które za kilka lat przestaną spełniać swoją rolę.
Podczas obliczania kosztów remontu należy brać pod uwagę nie tylko metraż, ale też ceny, jakie obowiązują w danej miejscowości. Im większe miasto, tym większe wydatki, ale też większy wybór fachowców. Z łatwością znajdziemy zestawienia przedstawiające, ile kosztują prace remontowe w danym obszarze. Warto wziąć to pod uwagę.
Płacimy jednak nie tylko za robociznę, ale przede wszystkim za materiały. Tutaj to od nas zależy, czy będziemy wybierać te najlepszej jakości, czy jednak poszukamy dodatkowych oszczędności. Szacuje się, że remont mieszkania, w przeliczeniu na metr wynosi średnio miedzy 2-3 tysiącami złotych.
Skąd wziąć środki na remont mieszkania?
Wiele osób zastanawia się, skąd mogą uzyskać środki, które będą wystarczające na przeprowadzenie remontu. Zapewne gdy nieruchomość od dawna należy do nas i nie musimy jej wykupić, to istnieje szansa, że doprowadzimy ją do stanu używalności, wykorzystując zgromadzone oszczędności. To najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie, w przypadku którego wydajemy budżet, którym możemy w pełni dysponować.
Czasami nie mamy jednak dodatkowych oszczędności, a jednak wciąż musimy lub po prostu chcemy wyremontować mieszkanie. W takim przypadku możemy rozważyć kredyt udzielany przez bank, jednak w tym przypadku wcale nie jest tak łatwo go dostać. Istnieje też jeszcze jedna alternatywa – pożyczka.
Pożyczka na remont – czy warto?
Kiedy warto wziąć pożyczkę na remont mieszkania? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto pamiętać, że wraz z zaciągnięciem takiego zobowiązania, liczymy się z koniecznością spłaty pieniędzy w określonym terminie. Dlatego na pożyczkę powinniśmy zdecydować się tylko i wyłącznie w momencie, gdy jesteśmy pewni, że będziemy mogli spełnić wszystkie warunki umowy.
Pożyczka na remont może być pomocna, jeżeli jest to suma niewielka i nieobciążająca znacznie domowego budżetu, a z jakichś względów nie chcemy zdecydować się na kredyt z banku.
Leave a Reply