Co warto wiedzieć o kapsułkowaniu suplementów diety i leków

suplementy diety

Kapsułki to coraz bardziej popularna postać podawania leków i suplementów diety. Ekstrakty roślinne i substancje mineralne w kapsułach wchłaniają się lepiej, niż w przypadku prasowanych tabletek. Większość osób przyjmuje kapsułki chętniej, niż prasowane tabletki, kojarzone z silnymi i wywołującymi liczne skutki uboczne lekami. W przypadku suplementów rozpuszczanych we frakcjach tłuszczowych i wodnych, kapsułka to często jedyna możliwa forma podawania substancji aktywnych, gwarantująca przy tym trwałość produktu. Zaletą kapsułek jest także ich taniość oraz szybkość i łatwość produkcji dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego i spożywczego. Zalety kapsułkowania leków i suplementów diety sprawiają, że metoda ta jest szczególnie korzystna dla kontraktowej produkcji suplementów diety.

Rodzaje kapsułek. Kapsułki twarde i miękkie

Materiałem do tworzenia kapsułek jest najczęściej żelatyna – stosuje się również szelak, otoczki skrobiowe, gumę arabską i substancje modyfikujące właściwości fizyko-chemiczne kapsułek. Najczęściej występujące rodzaje kapsułek to kapsułki twarde (dwuczęściowe) oraz kapsułki miękkie (jednoczęściowe). Kapsułki miękkie stosuje się głównie z płynami, w tym olejami. Kapsułki twarde mogą być wypełniane granulatem, a także proszkami i pastami o półstałej konsystencji.

Żelatynowa otoczka łatwo rozpuszcza się w układzie pokarmowym, a jednocześnie gwarantuje szczelność. Niektóre rodzaje kapsułek produkuje się z miksów żelatynowych, które nadają im specyficzne właściwości. Tak np. kapsułki dojelitowe powleka się substancjami, które uodparniają je na działanie kwasów, dzięki czemu ich zawartość wchłania się w jelicie cienkim, nie w żołądku. Popularne są także kapsułki do żucia i do ssania, z miękką otoczką żelatynową, która nie ma nieprzyjemnego smaku. Rzadziej spotyka się kapsułki skrobiowe oraz mikrokapsułki i nanokapsułki, stosowane raczej w produkcji leków, niż suplementów diety.

Suplementy diety powinny cechować się przyjemną, zachęcającą do stosowania i zakupu barwą. Warto, by kojarzyła się ona z substancją czynną suplementu. Zasada ta bywa stosowana także w kapsułkowaniu leków. Możliwe jest też tworzenie kapsułek transparentnych i kapsułek z połyskiem metalicznym. Także odpowiedni dobór kształtu może podnieść walory estetyczne kapsułek – możliwe rozmiary i kształty kapsułek są przy tym bardzo urozmaicone.

Kapsułkowanie suplementów diety

Rozmaitość kapsułek i ich atrakcyjność dla klientów sprawia, że są one najkorzystniejszym wyborem dla produkcji kontraktowej suplementów diety, a także leków. Marka suplementu i jego receptura są w produkcji kontraktowej własnością klienta. Producent suplementów w kapsułkach dostarcza natomiast linii produkcyjnych, opakowań i etykiet, a często także podstawowych surowców. Kapsułkowanie nie ogranicza się do fizycznej produkcji suplementów diety. Konieczne jest także wykonywanie wszelkich niezbędnych badań, istnieje też możliwość przygotowywania dokumentacji oraz opracowywania formuł suplementów. Popularność produkcji kontraktowej suplementów i leków wiąże się więc ze stosunkowo małymi nakładami, które ponoszą kontrahenci – jest to łatwa, szybka i niezwykle korzystna dla klientów forma produkcji suplementów i leków.

Firmy produkujące suplementy w kapsułkach na zlecenie zewnętrzne dysponują dużym doświadczeniem, które umożliwia doradztwo i tworzenie ekspertyz oraz analiz rynkowych. Doradztwo obejmuje tak skład produktu i wybór najbardziej atrakcyjnych dla klientów form kapsułek, jak i zagadnienia związane z marketingiem suplementów oraz ich zbytem. Produkcja kontraktowa zapewnia też atrakcyjne etykiety i opakowania oraz różnorodne dodatki i akcesoria do właściwych produktów.