Co można powiedzieć o diecie pudełkowej?

Słowo dieta jest bardzo często kojarzona z czymś narzucanym, niechcianym, trudnym do utrzymania. Często rozumiana jest jako wyrzeczenie, zawiązane ściśle z surowymi restrykcjami żywieniowymi. Nie jest to jednak prawda, ponieważ dieta jest w rzeczywistości jedynie ogółem posiłków, które są spożywane przez danego osobnika w danym czasie. W związku z tym tak się składa, że dieta niekoniecznie musi być czymś dla zdrowia dobrym i dopiero dodanie do tego słowa wyrażenia: „dobrze zbilansowana” określa dietę zdrową, pełną wysokowartościowych składników odżywczych. Catering dietetyczny to właśnie taki rodzaj diety, a przy tym diety zróżnicowanej pod względem kalorycznym, jak i zawartości składników odżywczych oraz produktów.

Co to jest catering dietetyczny?

Inaczej nazywany dietą pudełkową, catering dietetyczny jest propozycją serwowania posiłków na wynos, w pojemnikach. Może to być nieco mylące, ale kojarzenie diety pudełkowej z posiłkami typu fast food jest całkowicie błędne. Catering dietetyczny to ścisłe przestrzeganie zasad żywieniowych i przygotowywanie posiłków zbilansowanych pod nadzorem dietetyka.

Dla kogo jest dedykowany catering dietetyczny?

Z cateringu dietetycznego może korzystać każdy, nie tylko ludzie dbający o linię, schorowani, czy wyznający pewne filozofie żywieniowe.

Niewielu ludzi ma tak dobry metabolizm, że może sobie pozwolić na ignorancję w zakresie bilansowania diety, większość musi, a i nierzadko chce odżywiać się w sposób racjonalny. Oprócz ludzi zaniedbanych pragniemy dostarczać do organizmu witaminy i minerały oraz inne składniki odżywcze, jednocześnie starając się odżywiać w sposób urozmaicony i nie narażać na nadwagę. To jednak wcale nie jest takie łatwe, a umiejętność przygotowywania posiłków może, ale nie musi iść w parze ze znajomością dietetyki.

Zresztą nawet znajomość podstaw dietetyki niekoniecznie gwarantuje możliwości w odniesieniu do samodzielnego przygotowywania wartościowych posiłków. Obecnie w większości jesteśmy ciągle zajęci, zabiegani i zwykle nie starcza nam czasu na przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Catering dietetyczny rozwiązuje problem braku czasu, a także niedostatek wiedzy dietetycznej, a ponadto zapobiega sięganiu po niezdrowe posiłki typu fast food.

Jest też i inny typ ludzi, którym z czystym sumieniem można polecić catering dietetyczny. Są to osoby odchudzające się, ze skłonnością do tycia, obawiające się ryzyka wystąpienia nadwagi. Takie osoby liczą liczbę spożywanych kalorii, a dieta pudełkowa rozwiązuje kłopot z liczeniem kalorii, ponieważ w menu cateringu dietetycznego liczba kalorii jest zawsze wyszczególniona zarówno dla pojedynczego posiłku, jak i zestawów całodziennych.

Sprawdź dietę Happy.Diet

Na koniec weganie i wegetarianie, a także ich różnoraki odłamy, a do nich należy doliczyć osoby na różnych dietach związanych z przebytymi chorobami albo chorujące. Są to osoby, które albo same odmawiają sobie spożywania niektórych produktów, albo zabraniają im tego lekarze lub dietetycy. Ta grupa osób również może liczyć na wartościowe, dobrze skomponowane posiłki, w których nie zabraknie składników odżywczych, ale za to będą pozbawione produktów dla tych osób niepożądanych.

Korzyści diety pudełkowej

Dieta pudełkowa może okazać się korzystnym rozwiązaniem z wielu powodów:

  • możliwość skorzystania z oferty posiłku, który będzie zawierał dokładnie tyle kalorii, ile zaleci nam lekarz, dietetyk lub nasze własne postanowienie. Nie jesteśmy zmuszeni do samodzielnego liczenia kalorii, a ponadto może to dotyczyć nie tylko jednorazowego posiłku, np. obiadu, ale zamówienia całodziennego. Kalorie w tym wypadku liczy za nas pracownik firmy kateringowej, którym u renomowanych firm zawsze jest wykształcony dietetyk;
  • dietetyk nie tylko pilnuje ilości kalorii, ale również zawartości wszystkich niezbędnych minerałów i witamin, których organizm potrzebuje każdego dnia. Dietetyk dba w tym wypadku o to, co jest powszechnie zalecane przez lekarzy, czyli o dobrze zbilansowaną dietę;
  • istnieje możliwość przygotowywania posiłków samodzielnie. Co więcej, nie trzeba wykształcenia, aby odżywiać się zdrowo i bezstresowo. Jednakże dbanie o przygotowywanie takiej diety i nie tylko na przestrzeni jednego dnia, ale tygodni i miesięcy może w niektórych wypadkach być niewykonalne. Czas jest tutaj czynnikiem, którego nie da się przeskoczyć i często tego czasu brakuje. Ponadto skorzystanie z cateringu dietetycznego z godnej zaufania firmy pozwala na poświęcenie tego czasu na inne czynności, chociażby na zabawę z dziećmi;
  • wygoda oraz związane z tym terminy. We właściwym odżywianiu się chodzi nie tylko o dobór odpowiednich składników oraz przestrzeganie ilości kalorii, ale również o regularność spożywania posiłków. Zamówienie diety pudełkowej gwarantuje dostarczenie posiłku w określonym czasie, który umożliwia nie tylko zdrowe, ale i regularne zaopatrywanie swego organizmu w niezbędne składniki odżywcze.

Korzyści jest sporo i chociaż niektóre dotyczą osób borykających się z problemami żywieniowymi, to tak naprawdę dotyczy to znakomitej większości społeczeństwa. Nadciśnienie, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory – wiele chorób cywilizacyjnych bierze swoje nasilenie właśnie ze złej diety.

Sprawdź Happy.Diet