Usługi księgowe – kiedy warto z nich skorzystać?

ksiegowe uslugi

Do księgowości zobowiązana jest każda firma, bez względu na to, jakie osiąga dochody. Jeśli jednak są one niewielkie, sprawa nie jest zbyt skomplikowana, a księgowość może robić nawet przedsiębiorca. W przypadku średnich i dużych firm warto skorzystać z usług księgowych, bo może się to okazać zbyt bez profesjonalisty. Warto wiedzieć, kiedy skorzystać z tych usług.

Co to jest księgowość i czym zajmuje się księgowy?

Księgowość jest ściśle powiązana z rachunkowością. Zajmuje się ona przede wszystkim rejestrowaniem wszystkich zdarzeń gospodarczych, które wpływają na zmiany w majątku. Ewidencjuje ona stan posiadanych składników majątkowych i wszelkie źródła finansowania. Mówiąc prościej, usługi księgowe obejmują prowadzenie ksiąg i całej dokumentacji, gdzie wpisuje się wpływy, wydatki i każde inne transakcje, mające znaczenie dla stanu majątkowego przedsiębiorstwa. 

Księgowym może zostać ktoś, kto ukończył kurs księgowości. Księgowość można także studiować na kierunkach pokrewnych takich jak rachunkowość, finanse czy matematyka finansowa. Taka osoba powinna sprawnie poruszać się po komputerze, ponieważ będzie korzystać ze specjalistycznych programów księgowych. Księgowy zajmuje się między innymi prowadzeniem ksiąg, tworzeniem zestawień, katalogowaniem dokumentów czy ewidencją zdarzeń gospodarczych.

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług księgowych?

Jeśli posiadamy własną firmę, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie spraw księgowych specjalistom. Biura księgowe zajmują się profesjonalnym prowadzeniem ksiąg i dokumentacji finansowej. Prowadzi oni także obsługę kadrowo-płacową. Samodzielne prowadzenie księgowości może być trudne, szczególnie kiedy nasza firma zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości. Nie pomagają w tym także stałe zmieniające się przepisy, z którymi trzeba być na bieżąco.

Z usług biura rachunkowego należy skorzystać nie tylko do prowadzenia ksiąg, lecz także podczas kontroli podatkowych. Biuro rachunkowe lub księgowa polski ład oferuje kompleksową obsługę w zakresie takich instytucji jak Urząd Skarbowy, GUS czy NBP. Oferowane są także usługi księgowa polski ład. To dość zagmatwane, dlatego warto zwrócić się do specjalisty.