Przewozy intermodalne – o jakich mowa?

transport

Przewozy intermodalne to nowoczesny sposób dostarczania ładunków na duże dystanse. Do transportu używa się zarówno infrastruktury kolejowej, jak i morskiej. Korzysta się także z dostawy za pomocą samochodów. Jak to działa? Wyjaśniamy.

Jak działają przewozy intermodalne?

Transport intermodalny oparty jest na wykorzystaniu najbardziej optymalnych środków transportu na poszczególnych odcinkach transportu towarów. Na długich trasach wykorzystuje się infrastrukturę kolejową. W wielu przypadkach korzysta się także z dróg morskich i lotniczych. Natomiast krótsze trasy to najczęściej przewóz samochodowy.

Towary przeznaczone na przewóz intermodalny są przekazywane w uniwersalnym, zamkniętym kontenerze. Istotną zaletą tego rozwiązania jest to, że podczas zmiany środka transportu nie ma konieczności przeładowywania towaru. Skraca to tym samym czas potrzebny na dostarczenie ładunku oraz generuje mniejszą ilość formalności i kosztów.

Jakie zalety mają przewozy intermodalne?

Serwis intermodalny w Gdyni oparty jest na prostych zasadach. Spisywana jest umowa z firmą zajmującą się transportem. Następnie przekazywany jest kontener z załadunkiem. Od tego momentu wszystkimi aspektami logistycznymi zajmuje się usługodawca. Pozwala to tym samym zredukować do minimum potrzebę aktywnego monitorowania oraz nadzoru nad towarem.

Przesyłki intermodalne to także szybkość w dostarczaniu nawet bardzo dużych ładunków. Transport kolejowy nie jest uzależniony od korków ulicznych, a więc przebiega dużo sprawniej od klasycznego przewozu drogowego. Dzięki temu łatwiej zaplanować i zorganizować odbiór oraz przygotować towar do wysyłki. Tym bardziej, że usługa jest realizowana bezpośrednio z miejsca nadania, aż do miejsca docelowego, a więc konkretnego odbiorcy.

Istotną zaletę odgrywa także dbałość o środowisko. Korzystając z najbardziej efektywnych metod dostarczania towarów ograniczamy emisję spalin. Ten sam kontener przesyłany za pomocą długiej trasy drogowej spowoduje wytworzenie większej ilości zanieczyszczeń niż w przypadku transportu drogą morską lub kolejową.