Outsourcing księgowy dla firm — czym jest?

outsourcing ksiegowy

Jeżeli twoja firma prężnie się rozwija, korzystanie z usług jednego księgowego może być niewystarczające. Z czasem okaże się, że możesz zdecydować się na dwa rozwiązania tej sytuacji. Albo postawisz na rozwój własnego działu księgowości, albo zatrudnisz firmę zewnętrzną. Coraz więcej przedsiębiorców kieruje się kwestiami ekonomicznymi i z tego powodu stawia na drugie rozwiązanie. Co zatem warto wiedzieć o outsourcingu księgowym?

Na czym polega outsourcing księgowy?

Zamiast prowadzić księgowość wewnętrzną, która często wymaga dużych nakładów finansowych, rozbudowy firmy o kolejny dział, a co za tym idzie — zatrudnienia nowych pracowników, można skorzystać z drugiego rozwiązania, którym jest outsourcing księgowy dla firm Warszawa Śródmieście. Wszystkie kwestie związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i podatkami są przekazywane w ręce firmy zewnętrznej, która przejmuje na swoje barki odpowiedzialność za rzetelne i systematyczne prowadzenie wspomnianej dokumentacji. To oznacza, że jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy i uchybienia, nie poniesiesz za nie odpowiedzialności ty jako przedsiębiorca, ale firma, która księgowa, z którą podpisałeś umowę. W zależności od potrzeb takie firmy świadczą bardzo obszerne i kompleksowe usługi w zakresie księgowości.

Umowa z firmą księgowości outsourcingowej

Przy wyborze firmy świadczącej usługi z zakresu księgowości warto zwrócić uwagę na poszczególne zapisy umowy, jaką z nią podpisujesz. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć pełne dane obu stron oraz wszystkie zadania, jakimi ma zająć się firma zewnętrzna. Decydując się na usługi księgowe Warszawa centrum, w umowie będzie znajdował się również zapis dotyczący wynagrodzenia za świadczone usługi i sposobu rozliczeń. W dokumencie nie może zabraknąć wzmianki o terminie obowiązywania umowy — czy jest ona podpisywana na czas określony, czy nieokreślony. Będą w niej znajdować się także warunki ewentualnego rozwiązania umowy. Jasne i przejrzyste zasady współpracy to podstawa w dobrze prowadzonej kooperacji kontrahenckiej.