Breaking News

Jak przygotować katalog do druku?

Masz zapisany w pliku na komputerze gotowy katalog z ładnymi zdjęciami, grafikami i opisami i nie wiesz, co dalej? By trafił do klientów, którzy zechcą nabyć eksponowane produkty, konieczny jest druk katalogu na wysokiej jakości papierze i solidne klejenie. Jak wydrukować katalog?

Przygotowanie pliku z katalogiem

By wydruk katalogu się udał, trzeba odpowiednio przygotować plik. Najlepiej zrobić to w profesjonalnym programie graficznym do projektowania grafiki wektorowej. Należy ustawić obszar roboczy i zaznaczyć spady. W programie graficznym można ustalić odpowiednie odległości od krawędzi czy nasycenie barw. Teraz można udać się do drukarni, w której trzeba wybrać materiały o dobrej jakości: papier, sposób klejenia.

Trzy kroki, które musisz zrobić w drukarni to:

  • Wybór okładki

Okładka jest bardzo ważna. Musi zatrzymać wzrok klienta i przykuć jego uwagę, więc wizualnie powinna być idealna. Kolejnym zmysłem, który bierze się pod uwagę, jest czucie, czyli dotyk. Im lepszy materiał, tym lepsze wrażenie klienta. Znaczenie ma rodzaj papieru — kredowy z połyskiem, matowy i o różnej gramaturze. Można też skorzystać z papieru ekologicznego, ozdobnego czy offsetowego. Okładkę można pokryć folią i lakierem podkreślić detale.

  • Wnętrze katalogu

Na wewnętrzne strony katalogu wybiera się najczęściej papier offsetowy lub kredowy. Papier kredowy może być matowy lub z połyskiem. Na druku offsetowym papier zawsze będzie matowy. Papier matowy ma takie zalety, że łatwo się po nim pisze i bezproblemowo „przyjmuje”farbę. Papier kredowy natomiast jest przyjemny w dotyku, bardziej elegancki i wyróżnia się intensywnością barw.

  • Łączenie

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej oprawy katalogu. Katalog może więc być szyty, klejony lub umieszczony na spirali. Katalogi szyte są wytrzymałe i stosunkowo tanie, poza tym można je szybko przeglądać, a strony są rozkładane płasko. Katalog klejony natomiast będzie idealny do dużych prezentacji. Łączenie trwałym i elastycznym klejem pozwala na otrzymanie naprawdę grubych produktów. Katalog na spirali jest doskonały do wielokrotnego i szybkiego przeglądania stron. Świetnie się sprawdzi w małych publikacjach.

Wbrew pozorom, aby dobrze przygotować druk katalogów, trzeba mieć odrobinę wiedzy, a przede wszystkim być zorientowanym w tym, co chce się osiągnąć.

Taki katalog jest formą prezentacji oferty firmy, daje szansę klientowi na poznanie i zrozumienie biznesu. Duże znaczenie ma więc tutaj przygotowanie do druku, jakość i perfekcyjny ostateczny wygląd.

Aby wydrukować katalog w Warszawie, odwiedź https://drukarniaaria.pl/.

Dodaj komentarz