Faktoring dla firm transportowych — co warto o nim wiedzieć

finanse w firmie

Branża transportowa jest mocno narażona na wszelkie zmiany zachodzące na rynku, który obecnie jest bardzo dynamiczny. Jednym z wyzwań, jakie stoi przed przewoźnikami, jest długi okres oczekiwania na zapłatę faktur z odroczonym terminem płatności. Z tego powodu właściciele takich przedsiębiorstw starają się podejmować działania, dzięki którym nie skończą im się środki na dalszą działalność. W tym celu często korzystają z usługi jaką jest faktoring. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest to usługa finansowa, dzięki której przedsiębiorca nie musi przez długi czas czekać na uregulowanie przez swoich kontrahentów faktur z długim terminem płatności. Oferują ją firmy faktoringowe, które wykupują nieprzeterminowane faktury od klienta. On natomiast otrzymuje od nich niezwłocznie pieniądze pomniejszone o prowizję. Z kolei kontrahent w wyznaczonym terminie przelewa należne środki do firmy faktoringowej. Można więc powiedzieć, że przedsiębiorca zamienia niezapłacone faktury za gotówkę, którą wypłaca mu faktor.

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, które różnią się zazwyczaj zakresem usług oferowanych przez firmę faktoringową, ale także odpowiedzialnością finansową za niewypłacalność kontrahentów. Najczęściej mamy do czynienia jednak z faktoringiem pełnym i niepełnym. To pierwsze rozwiązanie charakteryzuje się tym, iż firma faktoringowa przyjmuje pełną odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. W niepełnym wariancie to przedsiębiorca korzystający z jej usług musi dopilnować, by jego klient zapłacił fakturę w terminie.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu dla firm transportowych?

Faktoring dla firm transportowych to bardzo przydatna usługa, ponieważ w tej branży często faktury wystawiane są z 30, 60 a nawet 90-dniowym odroczeniem płatności. Dla wielu przedsiębiorstw oczekiwanie 2 lub 3 miesięcy na otrzymanie zapłaty za wykonane usługi jest problemem, który zaburza ich płynność finansową. Aby mieć środki na opłacenie wypłat pracowników, a także zobowiązania takie jak: leasing, karty paliwowe, czy e-Tool, wiele firm decyduje się na skorzystanie z faktoringu.

Przewoźnicy mają wiele kosztów, które muszą uregulować w ujęciu miesięcznym, a oczekiwanie przez kilka miesięcy na zapłatę faktur powoduje wstrzymanie inwestycji i często utratę stabilności finansowej. Dodatkowo ogromną zaletą faktoringu jest fakt, iż mogą z niego korzystać również nowo powstałe firmy, które nie posiadają jeszcze zdolności kredytowej i w związku z tym nie mogą liczyć na finansowanie ze strony banku.