Breaking News

Czym kierować się przy wyborze polisy na życie?

Czym kierować się przy wyborze polisy na życie_

Czy wiecie, że składka polisy na życie może was wynieść mniej niż 50 zł? Jednakże taka cena nie zawsze oznacza najlepszą ochronę zdrowia i życia. Pamiętajmy, by sprawdzić albo porównać polisy na życie w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Istotne jest, jaka składka będzie nas obowiązywać. W artykule postaramy się wam przedstawić najważniejsze aspekty przed wyborem polisy.

Po co nam polisa na życie?

Polisa na życie to ubezpieczenie, które ma celu ochronę życia i zdrowia podmiotu ubezpieczenia. W zależności od polisy, jaką wybraliśmy, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia odszkodowania nam lub uposażonym w ciągu 30 dni lub w czasie, który został ustalony w czasie podpisywania umowy. Polisy różnią się pod różnymi względami, np.:

  • indywidualna polisa na życie – to ubezpieczenia, które składają się z podstaw i ewentualnych rozszerzeń. Podstawą i zarazem gwarancją wypłaty jest bezapelacyjnie śmierć ubezpieczonego, a pieniądze zostaną wypłacone naszym uposażonym;
  • terminowa lub bezterminowa polisa na życie – najkrótsza umowa, jaką możemy zawrzeć wynosi 12 miesięcy, najdłuższą możemy zawrzeć na kilkadziesiąt lat. W momencie, gdy zdecydujemy się na opcję bezterminową, chronieni jesteśmy dożywotnio, ale taką polisę musimy zawrzeć jak najwcześniej;
  • polisa ochronna lub mieszana – tutaj duże znaczenie ma nasza decyzja, ponieważ to my określamy, co nas interesuje: czy stawiamy na ochronę finansową, zabezpieczenie przyszłości lub możliwość oszczędzania. Takie ubezpieczenia zazwyczaj bywają dużo droższe od tych podstawowych;
  • grupowa polisa – ta polisa najczęściej wybierana jest przez pracodawców lub szkoły. Osoba ubezpieczona dostaje już wcześniej przygotowany pakiet zdarzeń wraz z wysokością odszkodowania. Polisy takie są tańsze od polis indywidualnych, ale do zawarcia takiej umowy potrzebujemy mieć status pracownika lub ucznia.

Czy potrzebujemy polisy na życie? To dla każdego z nas indywidualna decyzja, natomiast według przeprowadzanych badań co trzeci Polak decyduje się, aby taką polisę posiadać choćby po to, by w jakimś stopniu zabezpieczyć bliskich.

Zakres ochrony w polisie na życie

 Warto wiedzieć, że im szerszy zakres ochrony, tym lepiej jesteśmy zabezpieczeni. Najtańsza polisa daje nam pewność tylko w jednym przypadku, w momencie naszej śmierci, dlatego wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje nam możliwość rozszerzenia podstawowej wersji do takiej, która nas zadowoli. Jak już pisaliśmy, podstawą do wypłaty jest zgon, w rozszerzeniu możemy dodać inne aspekty, między innymi:

  • operacje chirurgiczne;
  • uszczerbek na zdrowiu;
  • medyczny pakiet asisstance;
  • zgon spowodowany wypadkiem komunikacji miejskiej lub innym nieszczęśliwym wypadkiem;
  • trwałe inwalidztwo.

Sumy ubezpieczeń w polisach

Oczywiste jest to, że każde towarzystwo może mieć inne sumy ubezpieczeń co do danych polis; tutaj postaramy się pokazać przykładowe sumy. W wariantach indywidualnych mamy możliwość ustalenia sumy ubezpieczenia. W zależności od zdarzenia, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować nam różne sumy, które mogą zostać nam wypłacone, np.:

  • poważne zachorowanie – tutaj sumy ubezpieczeń mogą wahać się od 10 do nawet 500 tysięcy. Po zdiagnozowaniu choroby suma ubezpieczenia zaliczana do polisy zostanie wypłacona jednorazowo lub w miesięcznych ratach;
  • zgon – tutaj także suma ubezpieczenia zależna jest przyczyny. Gwarancją jest to, że pieniądze na pewno zostaną wypłacone uposażonym wskazanym w polisie na życie. Sumy te mogą zaczynać się od 10 tysięcy, a kończyć nawet na milionach.
  • leczenie w szpitalu – tutaj suma ubezpieczenia zależy od długości pobytu w szpitalu. Warto jednak wiedzieć, ze suma naliczana jest od pierwszego dnia pobytu w szpitalu, ale żeby doszło do wypłaty, pobyt nie może trwać krócej niż trzy dni. Tutaj suma jest niewielka, wynosi zwykle od 20 do 500 zł.

Reasumując, zanim wybierzemy daną polisę, warto rozejrzeć się w ofertach różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto także skorzystać z możliwości rozmowy z konsultantem czy różnego rodzaju porównywarek, a do tego rozmowy z najbliższymi, którzy mogą już posiadać ciekawe polisy na życie.

Dodaj komentarz